• Erasmus+ nad polskim morzem

          • „Erasmus+” to program wymiany studenckiej, w ramach którego młodzi ludzie mogą poznawać inne kultury, zdobywać umiejętności komunikacyjne i społeczne, z rówieśnikami różnych narodowości. W dniach 22 – 30 września uczniowie naszej szkoły wyjechali do Gdyni, aby w takim projekcie wziąć udział. Tym razem tematem był wpływ pandemii Covid-19 na rynek pracy oraz na inne aspekty życia młodych ludzi. Poruszyliśmy także problem bezrobocia. Szukaliśmy pomysłów, jak  moglibyśmy rozwiązać ten problem i czy w ogóle mamy na niego wpływ. Nasze kolejne działania dotyczyły problemów z zatrudnieniem osób niepełnosprawnych i dyskryminacją takich osób na rynku pracy. Podjęliśmy także temat mobbingu i seksizmu w miejscu pracy, nierówności społecznej, oraz wszechobecnej biedy. Wspólnie zastanawialiśmy się nad działaniami mogącymi problemy te redukować. Z projektu oprócz wspaniałych wspomnień przywieźliśmy jeszcze nowe umiejętności. Nauczyliśmy się jak tworzyć ankiety online i jak na ich podstawie tworzyć statystyki. Opanowaliśmy także umiejętność autoprezentacji oraz tworzenia biznesplanu. Oprócz różnego typu zajęć i warsztatów, mieliśmy także dużo czasu na integrację. Były wieczory narodowe, podczas których mogliśmy dowiedzieć się wielu nowych rzeczy związanych z krajami naszych „Erasmusowych” przyjaciół, nauczyć się tańców narodowych, a także spróbować narodowych potraw. Odbyły się dyskoteki, scenki teatralne, mecze siatkówki i tenisa stołowego, flanki. Pozostały niesamowite wspomnienia i chęć uczestnictwa w kolejnym projekcie.

          • Debiut Grupy Artystycznej "Bajarze"

          •   25 października br.  licealiści tworzący Grupę Artystyczną "Bajarze" pod opieką nauczycielki j. polskiego, p. Karoliny Żarnowskiej, odwiedzili pierwszoklasistów z SP w Długołęce. Podczas spotkania czytali "Wścibskich" D. Gellner.

              Celem założonej grupy jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. Uczniowie Liceum czytają dzieciom lektury szkolne, zgodne z podstawą programową dla określonej grupy wiekowej. W urokliwej scenografii nawiązującej do recytowanego tekstu i strojach pobudzających wyobraźnię, młodzież licealna przenosi dzieci w świat lubianych przez nich historii. Dodatkowym atutem projektu jest wykorzystanie muzyki - autorska piosenka na wprowadzenie i zakończenie, wykonana przy wtórze ukulele przypadła do gustu słuchaczom. Relaksacji służyły dźwięki kalimby. Na zakończenie spotkania pierwszaki otrzymały pamiątkowe zakładki do książek, którą zaprojektowała nasza uczennica. Co ważne, kilka rozdziałów utworu D. Gellner zostało odczytanych w języku ukraińskim - to miły akcent dla obcokrajowców, których w ostatnim czasie jest w szkole wielu.

              Spotkanie było pierwszym z planowanych w cyklu. Bajarze planują odwiedzić pozostałe gminne szkoły podstawowe oraz przedszkola.

              Opiekunem grupy artystycznej jest Pani Karolina Żarnowska - nauczyciel języka polskiego.

        • Festiwalowy wrzesień
          • Festiwalowy wrzesień

          • Wrzesień rozpoczął się dla naszej społeczności szkolnej niezwykle aktywnie. Z ogromnym zapałem uczestniczyliśmy w zajęciach zorganizowanych przez uczelnie wyższe w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. W piątek 16. 09. 2022 r. gościliśmy, wraz z opiekunem panią Adrianą Wyrwińską-Kunz na warsztatach w laboratorium chemicznym na Politechnice Wrocławskiej. Było nam niezmiernie miło, przygotowane zostały doświadczenia, które mogliśmy samodzielnie wykonać. Inna grupa w tym czasie, wraz z panem Przemysławem Olszewskim poszerzała swoją wiedzę z dziedziny leków, a także odkryć chemicznych, które zrewolucjonizowały świat, kończąc swą wędrówkę na warsztatach z komunikacji w języku angielskim. Uśmiechnięte buzie na fotorelacji, są jednoznacznym dowodem tego, jak bardzo podobało nam się na zajęciach. Kolejny dzień- 19.09 to kolejna wyprawa, tym razem do Instytutu Niskich Temperatur Państwowej Akademii Nauk. Opiekunowie- pani Adriana Wyrwińska-Kunz i pani Wioletta Pilarska wraz z klasą Ia uczestniczyły w pokazach doświadczeń przygotowanych przez pracowników instytutu. Było gorąco, czasem bardzo zimno, ale zdecydowanie nie nudziło nam się:) We wtorek 20.09 grupa z klasy 3a wraz z panią Adrianą Wyrwińską- Kunz uczestniczyła w warsztatach chemicznych przygotowanych, tym razem przez Uniwersytet Medyczny Wydział Farmaceutyczny we Wrocławiu. Podczas zajęć mogliśmy zbadać twardość wody, a także przyjrzeć się banknotom z zupełnie innej perspektywy. Ostatni dzień Dolnośląskiego Festiwalu Nauki, to także ostatni dzień naszych wycieczek. W środę zagościliśmy w murach Politechniki Wrocławskiej na bardzo interesującym wykładzie z zakresu inżynierii biologicznej, by ostatecznie pojawić się na Wydziale Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego i przyjrzeć się z bliska pracy detektywa. W laboratorium wykonywaliśmy różne doświadczenia, mające na celu wytypowanie sprawcy przestępstwa, które było oczywiście fikcyjne i zostało przygotowane przez pracowników uniwersytetu, jednak dało nam przedsmak tego, co może nas czekać w prawdziwym laboratorium kryminalistycznym. Druga grupa wraz z panią Jolantą Krajewską udała się na warsztaty zorganizowane przez Politechnikę Wrocławską w języku angielskim. Czas nieubłaganie pomyka, więc z nadzieją czekamy na następne warsztaty i zajęcia, by móc poszerzać naszą wiedzę i szlifować umiejętności i nabywać nowych.

            Adriana Wyrwińska-Kunz

            Obszerna fotorelacja z wydarzenia dostępna w galerii zdjęć.

        • III EDYCJA PROJEKTU "MITOLOGIA"
          • III EDYCJA PROJEKTU "MITOLOGIA"

          • Po raz kolejny w październiku w liceum przeprowadzany jest projekt polonistyczny, w który tym razem zaangażowali się uczniowie klasy 1 a pod opieką p. Żarnowskiej. Celem przedsięwzięcia jest sięganie do  dziedzictwa cywilizacyjnego Europy, poprzez poznawanie antycznego kanonu lektur. Podczas zajęć uczniowie odgrywają mitologiczne sceny oraz kreują się na starożytne postacie. Zajęcia kształtują umiejętność korzystania z technologii informatycznych- jednym z wymagań jest przygotowanie prezentacji multimedialnej w wybranym przez siebie programie komputerowym. Licealiści pracują nad projektem w grupach, przez trzy tygodnie, dzieląc między sobą zróżnicowane zadania. W celu ewaluacji przygotowują quizy, sprawdzające zdobytą wiedzę o antycznych bogach. W tym roku jedna z grup zaszyfrowała zagadki...alfabetem Morsa. Cieszy fakt, że projekt cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem młodzieży, która wykazuje się kreatywnością oraz dociekliwością.

          • Piłkarski quiz

          • Szanowni Państwo,

            serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie wiedzy o piłce nożnej - „Poznaj Polskę na sportowo”. Konkurs adresowany jest do uczniów w wieku od 6 do 19 lat. Do wygrania ciekawe nagrody m.in. zaproszenia na mecz reprezentacji Polski w piłce nożnej na PGE Narodowym w Warszawie.

            Konkurs składa się z trzech etapów:

            Etap I (online) rozgrywany jest do 5 października 2022 r. – aby wziąć w nim udział uczeń powinien rozwiązać quiz online na stronie www.laczynaspilka.pl/quiz wybierając właściwą kategorię wiekową. Po zakończeniu quizu należy podać e-mail rodzica lub opiekuna prawnego na który wysłany zostanie mail z linkiem do formularza rejestracyjnego. Quiz można wypełniać dowolną liczbę razy i rejestrować dowolną liczbę wyników. Zwycięzcami tego etapu będzie 25 chłopców i 25 dziewczynek z najlepszym wynikiem w swoim województwie w swojej kategorii wiekowej. Zwycięzców zaprosimy do finałów wojewódzkich!

            Etap II (wojewódzki) będzie rozgrywany stacjonarnie od 10 października do 7 listopada 2022 r. i wezmą w nim udział zwycięzcy etapu I. Na zwycięzców tego etapu czekają dwa zaproszenie do Warszawy na mecz reprezentacji Polski na PGE Narodowym w dniu 16 listopada 2022 r. oraz udział w wielkim finale konkursu.

            Etap III (Wielki Finał) odbędzie się 17 listopada 2022 r. w studiu Telewizji Polskiej w Warszawie. Wielki Finał zostanie rozegrany w formacie Wielkiego Testu Wiedzy w programie telewizyjnym na żywo.

            Szczegóły dotyczące zasad konkursu znajdują się w Regulaminie Konkursu. Pomocne w udzieleniu prawidłowych odpowiedzi będą przygotowane materiały historyczne opublikowane w Bibliotece Piłkarstwa Polskiego

             

            Biuro Ministra

      • Kontakty

        • Liceum Ogólnokształcące im. Olimpijczyków Polskich w Długołęce
        • tel. dyrektor/sekretariat: 71 315 22 89; tel. pedagog szkolny: 71 315 16 78
        • ul. Szkolna 40 55-095 Mirków Długołęka Poland
        • Na podstawie art. 37.7 RODO informuję, że Inspektorem ochrony danych (IOD) jest Pan Adam Korzuch, e-mail: korzuch@infoic.pl
        • Zdjęcia umieszczone na stronie szkoły i facebooku nie są portretami i służą wyłącznie promocji szkoły.
        • https://www.facebook.com/zlg.dlugoleka/
      • Logowanie