• OH KINO!

          • 22 września licealiści wzięli udział w multimedialnej lekcji organizowanej przez Centrum Edukacji Filmowej w Arkadach Wrocławskich OH KINO.

            W ramach spotkania zawodowy aktor poprowadził prelekcję „Kino jako narzędzie manipulacji”,  podczas której zebrani poznali sposoby dezinformacji w środkach masowego przekazu oraz odkryli jaki wpływ na kino miała propaganda nazistowska i sowiecka. Prowadzący zademonstrował także stereotypowe przedstawianie postaw i narodów w amerykańskim filmie gatunkowym. Po wykładzie młodzież uczestniczyła w seansie filmu "Brudna gra" w reżyserii Gavina Hooda.

            Projekt "Lekcja w kinie" realizuje podstawę programową dla szkół ponadpodstawowych, przy czym przygotowany jest przez filmowców we współpracy z doradcami metodycznymi. Patronat honorowy nad spotkaniami z tego cyklu objęli: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Stowarzyszenie Nauczycieli Polonistów. Warto wspomnieć, że medialny patronat nad wydarzeniem sprawuje m.in. Filmweb, ceniony portal informacyjny i opiniotwórczy.

          • SALON MATURZYSTÓW

          • 12 oraz 13 września maturzyści pod opieką p. Marty Młot oraz p. Wioletty Pilarskiej uczestniczyli we Wrocławskim Salonie Maturzystów. Tradycyjnie w Centrum Kongresowym Politechniki Wrocławskiej mieli okazję uczestniczyć w wykładach Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, spotkanych z wykładowcami PWr  i przedstawicielami Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy,

            Uczniowie  dowiedzieli się więcej o możliwościach dalszej edukacji oraz o maturze, która zbliża się wielkimi krokami. Na wykładzie przedstawiono wszystkie (zmienione już kilkukrotnie) wymagania. Dr Marcin Smolik omówił główne założenia nowej matury. O prawach i obowiązkach zdających przypomniała Magdalena Czukwińska z wrocławskiej OKE.

            Spotkanie było wyjątkową okazją do zapoznania się z  ofertą uczelni wyższych z całego kraju. Rozmowy ze studentami oraz pracownikami działu rekrutacji przybliżyły im wymagania jakim muszą sprostać. Każdy zainteresowany otrzymał informator o uczelniach wydany przez miesięcznik Perspektywy.

          • Innowacyjne spotkania z lekturą

          • 21 września na lekcji języka polskiego w klasach trzecich, odbyły się rozprawy sądowe, podczas których analizowano psychikę zbrodniarza. W taki niekonwencjonalny sposób udało się polonistce Karolinie Żarnowskiej omówić "Zbrodnię i karę".

            Uczniowie wcielili się doskonale w role, odtwarzając charakterystyczne cechy osobowości poznanych bohaterów. Wypowiedzi świadków, mowy prokuratorów oraz obrońców zgodne były z fabułą. Uroku dodawała realistyczna scenografia oraz stroje nawiązujące do epoki. Symfonia Piotra Czajkowskiego, pochodząca z okresu powstania utworu Fiodora Dostojewskiego a stanowiąca tło, miała na celu nie tylko budowanie nastroju, ale także podkreślenie dysonansu społeczno-kulturowego w XIX- wiecznej Rosji.

            W myśl zasady "bawiąc uczyć", lekcje miały na celu wprowadzenie kontekstów filozoficznych, społecznych oraz kulturowych, których znajomość jest niezbędna na egzaminie dojrzałości z języka polskiego. Ponadto przygotowania do dramy były pretekstem do ćwiczenia umiejętności pracy z tekstem, zdolności dedukcji, sztuki argumentacji i budowania wypowiedzi retorycznych.

            Jedne z przeprowadzonych zajęć stanowiły lekcję otwartą - klasę 3a zaszczycili swoją obecnością pani dyrektor Grażyna Pilarska, wicedyrektor Przemysław Olszewski i przedstawiciele grona pedagogicznego.

          • Narodowe Czytanie 2022

          •      W ramach corocznej akcji Narodowego Czytania, które obchodziliśmy w tym roku w Liceum w dniach 12-14 września, uczniowie na zajęciach języka polskiego pochylili się nad "Balladami i romansami" Adama Mickiewicza. Inicjatywa nie tylko służyła popularyzacji czytelnictwa, ale stała się festiwalem wyobraźni. Stosując technikę dramy, licealiści ożywili XIX- wieczne teksty, włączając elementy muzyki z epoki oraz przygotowując imponującą scenografię.

          • WROCŁAW 2022

          • 16 września grupa 17 osób z klasy 2b wraz z opiekunem p. Przemysławem Olszewskim wzięła udział w zajęciach odbywających się w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki na uczelniach wyższych Wrocławia.

            Na początku organizatorzy Uniwersytetu Przyrodniczego  przygotowali dla uczestników wykład pod tytułem „Leki, które dokonały przełomu na świecie.” Dzięki niemu zebrani dowiedzieli się, że lekami tymi są aspiryna, produkowana od samego początku przez firmę Bayer na całym świecie, a także penicylina, pierwszy powszechnie dostępny antybiotyk. Wykład przygotowany w dostępnym dla licealisty języku był pełen ciekawostek, okraszony ciekawymi slajdami i materiałami poglądowymi. Następnym punktem wycieczki była Politechnika Wrocławska, gdzie odbywał się wykład pt. „Różne oblicza odkryć chemicznych”, dotyczący zastosowania chemii w celach militarnych i wojennych. Spotkanie obfitowało w wiele inspirujących wiadomości, choćby o najcenniejszej substancji na świecie jaką jest … jad skorpioni, którego litr kosztuje prawie 41 milionów złotych. Ostatnim etapem wyjścia były warsztaty politechniczne na temat skutecznej komunikacji w XXI wieku. Zajęcia w sposób praktyczny pokazywały, jak wielką sztuką pozostaje porozumiewanie się, zwłaszcza w sposób niewerbalny i jakie starania należy poczynić, aby nie doszło do zakłóceń językowych i percepcyjnych między nadawcą a odbiorcą.

            Cykl spotkań stał się nie tylko źródłem wiedzy teoretycznej, ale zaszczepił w uczestnikach chęć wnikliwego obserwowania otaczającej rzeczywistości, poprzez zwrócenie uwagi na wieloaspektowość dziedzin przyrodniczych i naukowych.

      • Kontakty

        • Liceum Ogólnokształcące im. Olimpijczyków Polskich w Długołęce
        • tel. dyrektor/sekretariat: 71 315 22 89; tel. pedagog szkolny: 71 315 16 78
        • ul. Szkolna 40 55-095 Mirków Długołęka Poland
        • Na podstawie art. 37.7 RODO informuję, że Inspektorem ochrony danych (IOD) jest Pan Adam Korzuch, e-mail: korzuch@infoic.pl
        • Zdjęcia umieszczone na stronie szkoły i facebooku nie są portretami i służą wyłącznie promocji szkoły.
        • https://www.facebook.com/zlg.dlugoleka/
      • Logowanie